اخبار لاستیک/تایر

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر: اصلاح نظام توزیع لاستیک ضروری است

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن تشریح موانع پیش‌‌پای این صنعت در جهت مانع‌زدایی‌ها برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰، تاکید کرد که با رفع موانع و بهره‌گیری سیاست‌گذاران از دانش و تجربه فعالان صنعت تایر، براساس برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، این صنعت می‌تواند افزایش تولید را حفظ و ارتقا دهد که البته این مهم، باتوجه بیشتر به اقدامات تولیدکنندگان و دیدن آنها است.

مصطفی تنها در گفت‌وگو با «ایسنا» در رابطه با هدف شعار سال و تفاوت آن با شعار سال‌۱۳۹۹، اظهار کرد: صنعت تایر ما به‌رغم همه دشواری‌هایی که طی سال‌های اخیر داشته و مبتلا به فعالیت‌های تولیدی در کشور بوده است، با زحمات بی‌وقفه تمامی تولیدکنندگان تایرسازی کشور، توفیق آن را یافت تا در سال ۱۳۹۹، کماکان جهش تولید دیگری را حاصل کند؛ به‌طوری‌که مجموع تولیدی تایر خودرو از مرز ۲۵‌میلیون حلقه معادل بالغ بر‌ ۲۷۳هزارتن نیز گذشت. سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن اشاره به اینکه چنانچه تولید سایر انواع تایر و محصولات تایری شامل وسایط نقلیه دوچرخه، تیوب و نوار را نیز به این مجموعه اضافه کنیم، برای اولین‌بار توفیق مجموعه صنعت تایر کشور در دستیابی به رکورد ۳۰۷ هزار تن‌ مشخص می‌شود، گفت: به عبارت دیگر طی سالی که گذشت، صنعت تایر کشور موفق شد تولید انواع تایر خودرو را ۱۸ درصد و مجموعه تولیدات این صنعت را به لحاظ وزنی ۱۹ درصد ارتقا دهد.

وی تصریح کرد: در صورتی‌که موانع پیش‌پای این صنعت مرتفع یا حداقل کاهش یابند، با برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و همچنین ابداعات مدیریتی مبذوله، این صنعت قادر خواهد بود تا نرخ جهش تولید خود را در سال پیش‌رو همچنان حفظ و حتی تا حدودی‌ ارتقا دهد.

این مقام صنفی در رابطه با موانع این صنعت و راه‌حل از میان برداشتن آنها، اظهار کرد: مشکلات ناشی از تحریم‌ها در معاملات و تعاملات خارجی، به‌ویژه گشایش اعتبار اسنادی و انتقال پول از جمله موانع پیش‌پای صنعت تایر کشور به‌حساب می‌آید؛ چراکه تحت شرایط جاری بسیاری از شرکت‌های تجاری و تولیدی در سطح جهان، حاضر یا قادر به همکاری با صنایع کشور نیستند. از سوی دیگر مشکلات تعاملات خارجی بانکی کشور سبب می‌شود تا انجام معاملات خارجی برای تدارک مواداولیه، ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعات از طریق گشایش اعتبار اسنادی ناممکن شود؛ این در حالی است که پیامد این موضوع، تحمیل هزینه‌های اضافی را در پی خواهد داشت و جریان نقدینگی را نامناسب‌تر و امکان کنترل بر کیفیت مواد و تجهیزات وارداتی را کمتر می‌کند. وی افزود: همچنین تورم لجام‌گسیخته حاکم بر اقتصاد ملی علاوه بر ایجاد مشکلات در بازار و افزایش حجم مصرف تایر، فشار مضاعفی بر نقدینگی و سرمایه‌گذاری داشته و برنامه‌ریزی‌های آتی را به لحاظ پیش‌بینی‌پذیری مولفه‌های اقتصادی برای برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی دقیق فعالیت‌ها در افق‌های زمانی قابل‌قبول، بسیار دشوار و گاه ناممکن می‌سازد. ضمن اینکه انعطاف محدود ارگان‌ها و نهادهای پشتیبانی و نظارتی صنعت که متناسب با تحرک و پویایی این صنعت نیست، عملا انگیزه‌ بنگاه‌های تولیدی را برای جهش تولید بیشتر‌ سلب می‌کند؛ اصرار بر ممنوعیت صادرات به سبب کمبودهای سال‌های گذشته نیز از همین‌روی است.

تنها تاکید کرد: واقعیت این است که در شرایط فعلی، میزان تولید برخی اندازه‌ها و انواع تایر از میزان مصرف کشور تجاوز کرده و تولید بیشتر آنها در صورتی‌که صادرات، ولو به‌صورت محدود، آزاد نشود‌، فاقد توجیه خواهد بود. چنانچه در سیستم و نظام توزیع در کشور مشکلاتی دیده می‌شود، به‌طوری که تمام تولیدات که با رنج و زحمت کارکنان و مدیران این صنعت صورت می‌گیرد، به‌درستی به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد، نتیجه اعمال فشار بر تولیدکننده است. مشکلات نظام توزیع کشور به دور از منطق و در منافات با سیاست‌های جهش تولید و تلاش مستمر برای تحقق افزایش تولید است.

 از بین رفتن موقعیت‌های تجاری

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر، مشکلات تخصیص و تامین بهنگام ارز را از دیگر موانع این صنعت دانسته و معتقد است: این موضوع علاوه‌بر طاقت‌فرسا کردن تدارکات بهنگام ملزومات و نیازمندی‌ها، برای سرپا نگه داشتن تولید، امکان استفاده از موقعیت‌های خاص برای خریدهای با صرفه‌تر در بازارهای محدودی که حاضر به همکاری تجاری با صنایع داخلی هستند‌ را هم نامیسر می‌سازد.

وی ادامه داد: همچنین کم‌توجهی به ظرفیت‌های تولید داخلی در سیاست‌گذاری برای واردات تایر، صنعت تایر کشور را گاه‌به‌گاه دچار دشواری کرده و برخی حمایت‌های معقول از صنایع داخلی در برابر رقبای خارجی و مانورهای تجاری آنها را دریغ می‌کند.

یک دیدگاه

  1. شما هم آستین بالا بزنید همتی کنید از دانشگاهها و پتروشیمیها جهت ساخت یا تعمیر و یا قطعه سازی دستگاهها کمک بگیرید می تونید با سایر تولیدکنندگان جهت تامین هزینه های پژوهش وتحقیقات وتولید دستگاهها هماهنگ شوید ویا اینکه ببینید در داخل چه شرکتهایی می توانند ماشینهای لازم را تولید کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *