اخبار خودرواخبار لاستیک/تایر

سامانه تجارت، به جای ارزانی موجب گرانتر شدن لاستیک شد

اخیرا انجمن صنفی صنایع لاستیک کشور در نامه ای به ستاد تنظیم بازار از کاهش 20 درصد فروش لاستیک به دلیل مشکلات موجود در سامانه تجارت خبر داده است.

اخیرا انجمن صنفی صنایع لاستیک کشور در نامه ای به ستاد تنظیم بازار از کاهش 20 درصد فروش لاستیک به دلیل مشکلات موجود در سامانه تجارت خبر داده است.

به گزارش تین نیوز  در این نامه آمده است عنوان شده است که سامانه تجارت به جای تسهیل در تجارت تایر موجب ایجاد مشکلات عدیده و به جای ارزانی موجب گرانتر شدن تایر در بازار آزاد شده است.

این انجمن ابراز داشته که ایجاد و تهیه سخت افزار مناسب برای لاستیک فروشان  و علی الخصوص مغازه داران کوچک، مشکلات بسیاری ایجاد کرده است چرا که عمدتا با کامپیوتر آشنایی ندارند و این موضوع علاوه بر هزینه سخت افزار، هزینه استخدام کارمندی که بتواند با کامیپیوتر کار کند را به آنها تحمیل کرده است. این امر در شهرستان های دورافتاده عملا غیرممکن است.

در این نامه عنوام شده است که پس از افزایش قیمت رسمی تایر که به دلیل تفاوت نرخ ارز دولتی از 4200 تومان به 27000 هزار تومان صورت گرفت، سایزهای پر مصرف عملا از بازار آزاد خارج  و زیر قیمت رسمی عرضه می شود از همین رو ثبت در سامانه، چیزی جز اتلاف وقت و حبس سرمایه ندارد.

در این نامه افزوده شده است: این سامانه انقدر سخت گیر است که اگر کسی بخواهد 5 حلقه لاستیک تهیه کند، حتما باید تاجر و یا مغازه دار باشد چرا که سامانه تنها 4 حلقه لاستیک را مجاز می‌داند. از همین رو با توجه به مشکلات فوق نمایندگان ترجیح می دهند به جای خرید لاستیک های ایرانی از لاستیک های خارجی استفاده کنند.

آنطور که انجمن صنفی صنایع لاستیک کشور می گوید: سامانه تجارت باعث شده است سرمایه های موجودبه در دست عمده فروشان و خرده فروشان به سمت لاستیکهای خارجی بروند، زیرا نه احتیاج به سخت افزار و اینترنت دارد و نه ترس از مالیات و گشت تعزیرات و بازرسی.

در پایان اشاره شده است که کارخانه های داخلی که 70 درصد نیاز بازار را تامین می کنند در مضیقه قرار دارند به نحوی که از مهرماه میزان فروش آنها بین  17 تا 20 درصد کاهش یافته است که این موضوع بسیار خطرناک است چه از نظر فساد مواد اولیه که برای تولید صددرصد در نظر گرفته اند و چه از نظر نقدینگی که بشدت همه آنها را تحت فشار قرار داده است.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *