اخبار ایران خودرواخبار خودروایران خودرو

گیربکس جدید دنا پلاس را بشناسید

بالاخره ایران خودرو گیربکس دستی جدید خود را به طور رسمی بر روی دنا پلاس معرفی کرد و این قطعه را به مرحله تولید رساند.

در هفته‌های اخیر مدیرعامل شرکت صنعتی ایران خودرو اعلام کرده بود که فرایند مهندسی گیربکس 6 سرعته دستی شرکت «نیرو محرکه» به پایان رسیده و تولید آزمایشی این قطعه نیز آغاز شده است. حال در روزهای پایانی سال 98، این گیربکس دستی بر روی دنا پلاس معرفی شده و قرار است تا در سال 1399 به تولید انبوه برسد. اطلاعات اولیه حاکی از آن است که از نیمه دوم سال آینده، گیربکس 6 سرعته دستی بر روی دنا پلاس نصب می‌شود و این نسخه دنا پلاس با تیراژ 10 هزار دستگاهی به بازار می‌آید.

به گفته فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو، مهندسی و طراحی گیربکس 6 سرعته دستی توسط مهندسان داخلی و شرکت نیرو محرکه اتفاق افتاده است. همچنین در بحث تولید این مجموعه فنی سطح خودکفایی بالایی وجود دارد و 95 درصد این گیربکس در داخل کشور تولید می‌شود. 5 درصد باقی مانده هم که به بحث برخی قطعات و متریال خاص ارتباط دارد، فعلاً از طریق نمونه‌های خارجی تأمین می‌گردد.

به اساس اطلاعات اولیه، گیربکس 6 سرعته دستی دنا پلاس ضرایب بهتری را نسبت به نمونه 5 سرعته دارد و می‌تواند شتاب و مصرف سوخت ایده آل تری را در اختیار راننده قرار دهد. همچنین استفاده از بعضی فناوری‌ها و استانداردهای جدید گیربکس‌های MT، موجب شده تا سطح فنی این قطعه نسبت به دیگر گیربکس‌های داخلی در جایگاه بالاتری باشد.

در سال آینده خانواده دنا پلاس با تغییرات گوناگونی همراه خواهند بود. حضور دنا پلاس با گیربکس 6 سرعته اتوماتیک DAE، نصب فرمان کمکی برقی، نصب گیربکس 6 سرعته دستی و… از جمله تغییراتی است که ایران خودرو برای محصول پرفروشش در نظر گرفته است.

این احتمال وجود دارد که گیربکس 6 سرعته دستی ایران خودرو بر روی دنا پلاس تنفس طبیعی و توربو نصب شود. همچنین بعضی شنیده‌ها حاکی از آن است که خانواده سورن پلاس هم به این گیربکس مجهز خواهند شد. به گفته مدیرعامل این شرکت، گیربکس 6 دنده دنا پلاس در آینده نزدیک برای دیگر خودروهای ملی این شرکت در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *