اخبار خودرو

زمان عرضه ایران خودرو K132، سایپا رهام و کراس اوور SP100 مشخص شد

صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت، دو خودروساز بزرگ کشور به صورت اختصاصی دنا پلاس توربو اتوماتیک، سدان جدید K132، رهام و SP100 کراس اوور را به دولت مردان معرفی کردند.

وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) بعد از این مراسم به جمع خبرنگاران حاضر آمد و در مورد این ۴ خودرو بیشتر توضیح داد. به گفته رضا رحمانی این چهار خودرو در سال ۱۳۹۹ به جاده های کشور می آیند و در حال حاضر تولید دنا پلاس توربو اتوماتیک در ایران خودرو آغاز شده است.

رحمانی در ادامه گفت: «سه خودروی دیگر در ابتدا در نسخه های دنده ای به بازار می آیند و سپس نمونه های اتوماتیک آن ها برای بازار ایران آماده می شوند» او در ادامه افزود: «در حال حاضر فرایند تجاری سازی رهام، SP100 کراس و K132 به مرحله پایانی رسیده اند و سفارش قطعات، قالب سازی و آماده سازی خطوط مونتاژ آن ها انجام شده است. فعلا حدود ۹۰ درصد این خودروها به صورت داخلی ساخته می شود و الباقی قطعات که هنوز فرایند خودکفایی شان انجام نشده است، فعلا به صورت وارداتی تامین می شوند.».

وزیر صمت در مورد زمان عرضه این خودروها گفت: «با توجه به آماده بودن فرایند تولید انبوه خودروها، از نظر قانونی ایران خودرو و سایپا می توانند تا ثبت نام و پیش فروش K132 و خانواده رهام و SP100 کراس اوور را آغاز کنند. این ۴ خودرویی که امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت معرفی شدند، در سال ۱۳۹۹ به دست مشتریان می رسند و در آینده نزدیک چند خودروی دیگر برای عرضه در پایان سال آینده و سال ۱۴۰۰ به مردم معرفی خواهند شد».

به گفته رضا رحمانی، این خودروها با قیمتی به مراتب کمتر از رقبای مشابه به فروش خواهند رسید و بهای رقابتی را خواهند داشت.

با توجه به صحبت های وزیر و برگزاری جلسات تامین قطعات K132 و SP100، احتمال آن زیاد است تا خودروسازان در آینده نزدیک نمونه نهایی محصولات این دو پلتفرم را به بازار معرفی کنند و پیش فروش آن ها نیز برای تحویل در سال ۱۳۹۹ آغاز شود. با توجه به اطلاعات موجود، برای تامین پیشرانه و سامانه انتقال قدرت ایران خودرو K132 و سایپا رهام و کراس اوور SP100 مشکلی وجود ندارد و پیشرانه های مورد نظر نیز وارد مرحله تولید انبوه شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *